Tvrdohlavost někdy není na škodu…

🙁„Nejde nám to, pořád dokrmuju víc a víc a já bych chtěla kojit.“
🙁„Nedaří se mi kojit – nechce se vůbec přisát.“
🙁„Když po kojení pláče a neusne, jsem na nervy, že má hlad.“

 

Ne vždy a pro každou maminku je kojení je jednoduché. Dost možná to samy znáte. Přitom velké většině problémů bychom se mohli vyhnout.

Zvlášť pokud bychom nechali věci proběhnout co nejpřirozeněji, tak jak mají – např. počínaje porodem, samopřisátím nebo neomezeným kontaktem kůže na kůži. Jenže praxe je praxe…

A tak se třeba stane, že nemáme ty správné informace o kojení, nebo jich nemáme dost. I když jsme třeba četly x knih v těhotenství a byly na přípravném kurzu s porodní asistentkou.

Nebo ne vše proběhne u porodu (či po něm), tak jak si naplánujeme. Ať už protože dojde k nějakým zásahům, nebo protože si prostě nejsme jisté, jestli opravdu to, co chceme je to nejlepší pro miminko. Vždyť my rodíme poprvé/podruhé/… a ti zdravotníci tam přece pracují a mají spoustu zkušeností!

Zkrátka důvodů pro těžší začátek kojení může být spousta, jen pro příklad:

  • komplikovaný porod s větším množstvím zásahů,
  • absence kontaktu kůže na kůži po porodu,
  • špatné rady personálu jako například kojení ve 3-hodinových intervalech
  • poznámky ohledně tvaru nebo velikosti prsou maminky
  • separace v podobě zavinovaček místo kontaktu, apod.

To všechno a spousta dalších věcí má vliv na začátek kojení. Každopádně ať už jsou důvody jakékoli, čas už nevrátíme. Není k ničemu se trápit a obviňovat se.

Je důležité podívat se na situaci a řešit ji. Což znamená zlepšovat kojení. Jsou různé možnosti pro různé situace. Třeba pracovat s cévkou na prsu nebo dokrmovat kalíškem když se mimi nepřisává, zvyšovat tvorbu mléka, zapojit bylinky a další věci. S tím může pomoct laktační poradkyně, pokud se cítíte ztracené a nevíte, jak na to.

A co ještě? No hlavně to nevzdávat! I když někdy to může být sakra těžké.

Sama to znám. Problémový začátek kojení, 3-měsíční bojkot (pokud taky řešíte neklidné kojení, tak o tom, jak se z něj vymotat píšu zde), poraněné bradavky… Zkrátka začátek kojení starší Libušky rozhodně nebyl procházkou růžovou zahradou 🙁, jak si můžete přečíst v mém příběhu

Když se vrátím k příkladům ze začátku článku, tak jsou cesty jak:

  • jak postupně naučit přisát se miminko, kterému to zatím nejde (třeba z důvodu separace po porodu nebo naopak z důvodů nucení na prso),
  • zvýšit laktaci a zlepšit tok mléka pro miminko, aby bylo spokojenější,
  • zjistit jestli miminko pije dostatečně vydatně (tzn. nejde o problém hladu ale o něco jiného).

Zkrátka převážná většina věcí je řešitelných, i když ne vše je hned…  A jako klíčové vidím následující věci.

1. Vaše vnitřní přesvědčení a tvrdohlavost

Zkrátka když je nastavení vaší hlavy: „Když to půjde, budu kojit a když ne, tak prostě dám flašku.“, tak je to úplně jiné než:

 

🤗„Ne, já to nevzdám! Mateřské mléko je nejlepší výživa.“
💪„Je to mazec, ale překonáme ty problémy. Věřím, že to stojí za to.“
🥰„Budeme bojovat a časem ten dokrm odbouráme. To propojení je nádherné, tak to nebudeme ohrožovat krmením z lahvičky, ale naučíme se dokrmovat kalíškem.“

 

Bez vnitřního přesvědčení se člověk v životě většinou daleko nedostane. Pokud jste u něčeho hluboce přesvědčené o výhodách, tak v sobě máte daleko víc odhodlání překonat problémy. A o to jde!

Protože přesně tak je to i s kojením, pokud se vyskytnou nějaké překážky. Pokud víte a cítíte, že dlouhodobá pozitiva kojení převažují, tak vám to dodá sílu překonat třeba i tu nepodporu okolí. 

Proto pomáhá vnitřní nastavení kojení jako priority – mít o kojení dost informací (ideálně už před porodem se připravit – koukněte na ebook zdarma s tipy pro pohodový začátek kojení) a v šestinedělí se opravdu v co největší míře věnovat rozpoznávání signálů zájmu o kojení, správnému přisátí a kojení dle potřeb miminka. 

Možná vás napadá, to se hezky říká, ale v praxi je to těžké. Ano, máte pravdu.

Sama jsem si prošla dost těžkostmi a stálo mě to hodně odhodlání a pevné vůle, abych je překonala. U některých to bylo rychle, ale třeba bojkot trval 3 měsíce. Jak neklidné kojení začalo popisuji v článku o začátku bojkotu a  příčiny i kroky jak jej zvládnout popisuju v ebooku). Mně se to už zdálo nekonečné… Takže vás úplně chápu. Je to mazec, člověk pochybuje a je těžké to ustát.

Vždycky jsem pak byla vděčná, že ještě kojím. Zvlášť teda, když…

👉Když Libuška cca ve 2 letech nechtěla po očkování nic jíst a měla 11 cm velký otok nožičky, na kterou nechtěla stoupnout a jen lezla po 4 místo chození! 
👉Když teď Šárince rostou 4 stoličky zaráz. To bych asi byla zombie, kdybych v noci nekojila.
👉Když obě holky chytly masakrózní střevní chřipku (Libuška 3r a Šári 10m). Bez kojení by pravděpodobně skončily v nemocnici s dehydratací. 
👉Když jsem byla 4 dny hospitalizována s Šári v nemocnici. Měla rok a půl.

 

Spousta maminek má kojení vybojované. Nejste v tom sama a já vás chci povzbudit, že ta tvrdohlavost může pomoct. 

Kojení je dovednost, kterou se maminka i miminko společně učí. Je to sice dovednost, kterou máme vrozenou a je pro nás přirozená. Ale zároveň je to něco, co se nejlépe učí praxí a až ve chvíli, kdy se to naučíme, je to přirozené a lehké.

Zkusím to osvětlit na příkladu chůze. Chůze je pro člověka přirozená. Ale nějakou dobu trvá, než dítě dosáhne stability a opravdu se naučí chodit bez zaškobrnutí. 

Ale copak dítě to vzdává, když se učí chodit? Ne, zkouší, zkouší a zkouší až se to naučí. U toho zažije pády i nejistotu. Ale nevzdává to. Je "tvrdohlavé" a odhodlané. 

To občasné zakopnutí a nedokonalá rovnováha v případě kojení může být nějaká těžkost, kterou potřebujete překonat (např. špatné přisátí a bolest při kojení), abyste pak mohly pohodově dlouhodobě kojit.

Proto pokud máte nějaký problém, může vám pomoct vaše tvrdohlavost a odhodlání:

  • zkoušet opakovaně přisátí a nevzdávat to po několika nezdarech – Převážná většina miminek se opravdu přisaje, i když to někdy trvá… A ano, já naprosto chápu, jak je těžké to vydržet a nevzdat. I to, že se vám chce třeba brečet nebo vám v hlavě vrtá myšlenka jako „jsem špatná máma a moje miminko mě odmítá…“. PS: Jste skvělé máminky a miminko vás neodmítá, jen potřebuje pomoct – stejně jako vy se vše učí.
  • dělat kroky pro zvyšování tvorby mateřského mléka – Po odstranění možných překážek (dudlík, hormonální antikoncepce, separace, atd.) a kojení opravdu dle potřeb miminka, jen malé % maminek nemá dost mléka a i to se dá řešit jinak a nepřijít o kojení jako takové, protože kojení je nejen o jídle, je to vztah. ❤️
  • dělat potřebné změny a poslouchat hlavně sebe a svou intuici
  • mít trpělivost sama se sebou a s miminkem – všechno se učíme praxí

Ještě se vrátím k motivaci, protože síla odhodlání souvisí se silnou motivací. Mně třeba dost ovlivnily informace o výživnosti mateřského mléka a taky to, jak kojení snižuje rizika některých nemocí…

Takže tady jsou 2 krátké příklady, které vám mohou pomoci ujasnit si samy v sobě nebo ukázat okolí (jehož podporu chcete získat), že opravdu KOJENÍ MÁ SMYSL a že stojí za to, překonat počáteční problémy.

Mateřské mléko má jedinečné složení, které UM nedokáže napodobit. Je to zázračný elixír plný oligosacharidů, kmenových buněk, vitamínů a více než 1 000 různých bílkovin přímo na míru pro vaše miminko. A to nejen ze začátku, ale i po roce. Navíc má kojení spoustu zdravotních výhod.

Pokračování informací o výhodách a další krátké motivace/informace najdete u mě na Facebooku a Instagramu, takže pokud potřebujete občas podpořit a nebo hledáte další informace, tak mě můžete sledovat na sociálních sítích.

Možná si říkáte: “ To je hezký. Já to zkouším a zatím nevzdávám, ale jsem unavená, nevyspalá, zoufalá. Už nevím, co zkusit a zlepšení nikde. Přitom kojit bych chtěla…“ Tvrdohlavost a přesvědčení jsou důležité, ale samozřejmě jsou i další věci, které mohou pomoct…

Klíčová je podpora maminky a dobré informace, jak postupovat a řešit individuální problém. 🙂

2. Podpora maminky

Nejvíce je potřeba podpořit maminku, aby si věřila a za kojení bojovala. Pomoct jí k tomu přesvědčení a odhodlanosti překonat obtížnou situaci. Když se totiž kojení nedaří, je to neuvěřitelně psychicky náročné. Kdo nezažil asi si to jen těžko představuje. 😢

Často je to boj s tím, že… „nejsem dost dobrá, protože se kojení nedaří“ nebo „každá jiná byla lepší mámou, protože miminko občas pláče a někdy se mi ho nedaří hned utišit“, „já to zkrátka nedávám a někdy bych nejradši jen zalezla, abych neslyšela ten pláč“, atd.

Je to nápor na psychiku. A i fyzicky to někdy dává hodně zabrat – například často podceňovaná bolest bradavek (kterou ale řada žen popisuje jako stejnou nebo horší než byl porod!) nebo třeba „jen“ obrovská únava z nevyspání a náročné péče o malé miminko.

Bohužel často místo podpory se mamince dostane spíš přitakání jako „já to taky tak měla“, „tak dej UM a neřeš to„, apod. Přitom ona cítí, že na kojení záleží a trápí se. 😧

Pokud máte takovou maminku ve svém okolí, už aspoň víte, co jí neříkat. 😉 Určitě víc pomůže obejmutí, vyslechnutí, pochopení, uvaření oběda nebo třeba pomoc s domácností, tak aby se mohla soustředit na kojení a péči o miminko.

Maminky, vy které potřebujete podpořit:

  • neváhejte mi napsat – určitě vám neřeknu, ať to neřešíte, že nekojí spousta maminek, ale pokusím se vám dodat podporu a nasměrovat vás tak, aby se vám dostalo efektivní pomoci vašeho konkrétního problému,
  • přepošlete tento článek svému okolí spolu s článkem Jaké 3 věci potřebuje maminky po porodu. A co miminko, víte to? (snad pochopí 😉),
  • zkuste získat podporu svého okolí tím, že mu řeknete o výhodách kojení – najdete je v ebooku zdarma a taky v různých příspěvcích na Facebooku a Instagramu (navíc se těšte do budoucna na souhrnný článek),
  • no a čtěte dál. Ještě to není všechno.

3. Kvalitní informace

Další věc, kterou maminka potřebuje je pomoc a kvalitní informace. Není řešení dávat UM, není řešení dokrmovat lahví a tvrdit, že až bude mléko tak bude maminka kojit. I když v praxi vím, že spousta maminek toto jako radu dostane. 😧

Je potřeba pracovat na zlepšení kojení – poloha, asymetrické přisátí, pauzy v bradě (tak aby miminko dostatečně pilo), kontakt kůže na kůži, zvyšování úrovně laktace a zlepšení toku mléka pro miminko, … Je toho hodně, co se dá dělat!

S podporou a informacemi může pomoct:

  • dobrá laktační poradkyně, která nabídne jak řešení konkrétního problému (a taky zkontroluje jak miminko pije a jestli je to dost), tak podporu v těžké situaci – zdůrazňuju slovo dobrá (protože laktační poradkyně, která řekne, že dudlík nikdy nemůže způsobit bojkot a je potřeba kojit v intervalech a ne dle potřeb miminka má bohužel zastaralé informace a moc vám nepomůže…),
  • kamarádka se zkušenostmi s dlouhodobým kojením (zvlášť s tím vypovídáním a sdílením starostí je to občas pomoc k nezaplacení 😉),
  • partner, který bude pomáhat se vším možným a hlavně podrží ženu psychicky držet nad vodou (i několikrát denně jí pomůže překonat nejistotu už jen tím, že on jí věří, že dělá to nejlepší, co ví a může a už jen proto je úžasná. Muži mají někdy tendenci tuto pomoc podceňovat – tak partnerovi připomeňte, jak je to pro vás důležité.),
  • kojení nakloněný pediatr (třeba já si nemůžu stěžovat a naše pediatrička nás vždy pochválí, že ještě kojíme a ani při bojkotu nám nenabízela UM a snažila se spíše podpořit),
  • lokální kojící skupina, facebooková kojící podpůrná skupinka, atd.

Co nepomáhá jsou právě ty zkazky a znejisťování „mně to taky nešlo a přitom jsem dělala vše“, „nemyslíš, že má hlad a měla bys dát UM?“ a „vykašli se na to, akorát vás oba trápíš“ a podobně.

Pokud vás okolí zahrnuje touto ne-podporou, tak je asi tak nejlepší zacpat si uši, což je někdy výkon samo o sobě😉. A prostě zůstat tvrdohlavá a trpělivá…🤗

Přeji všem nastávajícím maminkám co možná nejpohodovější začátek kojení a pokud se nedaří vše od začátku jednoduše, tak potom tvrdohlavost (sílu) překonat překážky.

Držím vám pěsti. Hledejte podporu, informace a nevzdávejte se. Kojení je nádherné pokračování nejužšího vztahu s vaším miminkem po jeho narození.

PS: Omlouvám se za delší prodlevu vám, kteří jste čekali na další článek. Na Facebooku a Instagramu najdete nové příspěvky i ve chvílích, kdy bojuju s nedostatkem času – tak mě můžete sledovat tam. 🙂

Tentokrát za nedostatkem času stála moje pečlivá příprava na zkoušky LP. A povedlo se. Jsem certifikovaná laktační poradkyně Mamily. Takže se s vámi dělím o tuhle svou obrovskou radost. Mám spoustu nových informací, nápadů a plánů, jak budu pokračovat v podpoře kojení. 😉

No a druhým důvodem byla velká aktualizace ebooku o bojkotu, se kterou jsem zvládla dotáhnout do konce. Jupí. Pokud vás trápí neklidné kojení, propínání, pláč před nebo v průběhu kojení, opakované přisávání a další věci, mohl by právě vám vytáhnout trn z paty a ukázat cestu ke klidnému kojení. Je to 1. pomoc při bojkotu kojení. Může nakouknout zde. 

Krásný den.

Libuše Holá
S láskou kojím své dvě dcery. Miluji okamžiky kojení, jejich pohodu a klid. Jsem autorka ebooku Jak překonat bojkot , který maminkám bojujícím s bojkotem pomáhá změnit kojení zase v klidnou chvilku lásky s jejich miminkem. Pro těhotné jsem připravila ebook zdarma 7 tipů pro pohodový začátek kojení aneb jak se připravit na kojení už před porodem. Kojení vnímám jako dar ženám, protože umožňuje jednoduše propojit maminku a miminko v tom nejbližším vztahu i po porodu. Proto pomáhám maminkám porozumět miminku a jeho potřebám při kojení, překonat překážky na jejich cestě k pohodovému kojení a zažít tu jedinečnou blízkost se svým dítětem. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.