Výhody kojení v těhotenství – s čím kojení těhotné mamince pomáhá v každodenní péči o dítě?

Hodně maminek čelí tlaku okolí, aby starší dítě odstavily, když podruhé otěhotní…

😧 Odstav než otěhotníš – ať to pak nemusíš řešit. Už je dost velký/á.
😴 Odstav, když jsi otěhotněla. Příliš Tě to vysiluje, potřebuješ energii pro miminko.
😞 Odstav než se miminko narodí. Jak to pak budeš dělat, to jako budeš kojit oba?

Bývá to z nejrůznějších důvodů a na ty nejčastější z nich v krátkosti odpovídám v ebooku zdarma zde.

Já se chci dnes zaměřit na pozitivní stránku kojení v těhotenství, protože mám pocit, že o tom se moc často nemluví. Přitom kojení může mamince v praxi dost pomoct v té každodenní péči o starší dítě. Moje osobní zkušenosti to jen potvrzují.

Díky pokračování kojení v těhotenství se můžete vyhnout nucenému odstavu, který nepřipravené dítě může těžce nést (často to opláče jak dítě tak maminka). A taky nemusíte hledat jiné cesty jak uspávat, uklidnit dítě, které spadlo nebo které je třeba přetažené.

Pokud vás toto téma zajímá, pojďte si přečíst, jaké věci by mohly být na misce vah na straně výhod.

V čem mi prakticky kojení během těhotenství pomáhalo?

1. Lepší a delší spánek

Libuška byla relativně malá, když jsem podruhé otěhotněla. Měla 18 měsíců, takže jsem kojila i dost v noci. Bez toho Libuška špatně usínala nebo spala neklidně. Do toho jí totiž rostly zuby a na to bylo kojení taky skvělý pomocník.

Kojení mi pomáhalo i s buzeními v noci. Neumím si představit, že bych třeba vstávala a uspávala nošením nebo třeba na balónu. A nechat Libušku vyplakat jsem rozhodně nechtěla – poslouchat nešťastné dítě, které nemůže usnout u pohádky/zpěvu/apod… Díky nočnímu kojení celkově, jsem mohla být v polospánku, ležet a usnuly jsme za chvíli zas obě.

Později se v noci kojila méně často, ale kolem 5 ráno měla takové větší procitnutí, a bez kojení už by dál nespala a já bych musela vstávat (vyzkoušeno 😉). S kojením ještě zaspala a spala až do 7, což byl prostě luxus, že já jsem mohla tak dlouho spát.

2. Růst zubů – aneb pohroma malé pusinky (souhlasím s Cimmermanem 😀 )

Růst zubů jsme si opravdu užívali. Každý zub lezl dlouho, navíc ideálně se jich tlačilo víc naráz. Všemožné mastičky na zuby, homeopatika, masírování dásní, někdy i čípek na bolest…No ale efekt většinou nic moc.

Buzení s pláčem zůstalo většinou stejně časté. Přes den ukňouranost a taková celková nespokojenost. Zachraňovalo nás kojení, které prostě umí skvěle bolest utlumit.

3. Odpočinek – možnost sedět/ležet přes den místo běhání

V roce a půl když jsem otěhotněla, tak Libušku nejvíc bavilo hrát na hoňku, ukazovat jak běhají různá zvířátka, hrát fotbal, lozit, zkoumat, … Prostě akční malé dítě.

Ale já jsem naopak byla hodně, hodně unavená. Kojení byla chvíle klidu a odpočinku. Mohla jsem sedět, ležet, po obědě jsem s Libuškou i usínala, abych nabrala sílu. Nemusela jsem dělat nic dalšího, jen jsem seděla a kojila. Byla to možnost si odpočinout.

4. Rychlé uspávání

Díky kojení bylo uspávání přes den v pohodě a rychlé. Třeba za 10 minut vytuhla u kojení a já jsem dle vlastní únavy buď zůstala ležet taky a spala nebo jsem si třeba četla a relaxovala.

Když to bylo bez kojení, tak to bylo často na dlouho. Třeba na 45 minut a to už jsem byla celkem uzpívaná a navíc často už jsem nebyla tak v klidu jak bych chtěla, když podesáté chtěla Libuška vstávat na nočník/pro hračku/napít se/dostala hlad/atd. Takže kojení bylo pohodlné a mě ušetřilo nervy…

5. Zvládání emocí

Otěhotněla jsem, když měla Libuška 1,5 roku. Viděla jsem a cítila, že kojení ještě velmi potřebuje. V roce a půl je to stále velmi malé dítě a kojení jí pomáhalo zvládat emoce (např. frustrace že se nedaří chodit do schodů, strach z něčeho neznámého, vztek že padá postavená věž, apod.).

Místo toho, abych nosila, delší dobu utěšovala nebo odváděla pozornost a další věci… Tak pro uklidnění a konec pláče, stačilo nakojit. Uklidnění ze 100 na 0 prostě funguje skvěle i v tomto věku. Postupně dítě jak roste, začne potřebovat kojení méně a zvládne emoce zpracovat i bez něj. Pokud k tomu ale ještě nedospělo je to velká úleva.

Nevím jak vy, ale ve mně třeba někdy delší pláč vzbuzuje třeba naštvání místo toho, abych byla chápavá a s otevřenou náručí. Ale to už je zase jiný příběh, ve kterém pracuju sama na sobě a svých emocích…

6. Lepší zvládání nemocí (celkově imunita)

Během mého těhotenství jsem se jen utvrdila v tom, že kojení nám pomáhá zvládat různé rýmičky rychleji (když jsme byly třeba nachlazené obě, tak ona měla lehčí průběh a byla dřív v pohodě). Roli zde hraje právě kojení v tom, že dítě dostává protilátky už předtím, než se příznaky nemoci projeví – takže je průběh mírnější, nebo nemoc vůbec nechytne. O výhodách kojení pro dítě a pro matku s ohledem na zdraví se můžete podívat na tyto obrázky – 1, 2.

To se mi třeba potvrdilo, když jsem chytla v těhotenství dost šílenou střevní virózu. Zvracela jsem a neudržela ani po lžičkách čaj… Zvažovali jsme v průběhu noci i nemocnici, protože už jsme se začínali bát dehydratace. Libuška tu střevní virózu vůbec nechytla, i když se mnou byla nepřetržitě x dní předtím, takže určitě toho vira potkala taky. Měla ale protilátky a já byla tehdy fakt šťastná, že krom sebe nemusím řešit ještě to, jak zvrací ona…

7. Ujištění – tekutá láska

Jako další dost podstatnou výhodu vidím v tom, že pokračování v kojení poskytuje dítěti ujištění, spojení s maminkou a celkově podporuje vztahovou vazbu. Dítě totiž samozřejmě cítí změnu (těhotenství) a potřebuje se ujistit, že neztrácí lásku, že ho nikdo neodsouvá na 2. kolej, že ho miminko nenahrazuje. 😊

Libuška se v těhotenství kojila celkem často, pak se to zase ustálilo. Já jsem seděla a odpočívala. Ona se kojila a zářila jí očička spokojeností, měla naplněné potřeby blízkosti, ujištění, lásky, kontaktu…

Ráda používám 😘 „spojeni v kojení“😘  – protože kojení je prostě mnohem víc než jen jídlo (mléko). Je to blízký vztah a propojení s dítětem. Proudící tekutá láska, která pomáhá dítěti cítit, že je milované a přijímané.

Toto jsou ty první pozitivní stránky kojení v těhotenství, které mě takto z praxe napadají. Určitě by se toho ale našlo víc.

Samozřejmě se najdou i stinné stránky a kojení v těhotenství může být výzva… Nic není jen růžové. Víc si o tom můžete přečíst v zde. Ale na některé věci se můžete připravit a dá se s tím pracovat (každý problém má své řešení).  Určitě o tom budu psát dál, tak se můžete těšit, pokud je toto téma, které je pro vás teď aktuální. 😉

A jak to mám já? „Nelituju a šla bych do toho znovu. Ale není to vždy jednoduché…“❤ Jsem přesvědčená o tom, že to bylo dobré rozhodnutí a vidím víc pozitiv než negativ. Jako jedno z velkých pozitiv je pro mě i to, že jsem vyhnula nucenému odstavu a vypadá to, že se i blížíme k samoodstavu.

Odstavení je často náročné a provázené stresem a slzami dětí (často i maminek), protože dítě na něj ještě není zralé (připravené). Odstavení není zdaleka jen o nutnosti nahradit mateřské mléko jinou výživou. Ale hlavně je potřeba zabezpečit všechny emocionální potřeby, které do teď byly uspokojovány prostřednictvím kojení.

…Je kojení v těhotenství pro vás? Aneb kojit nebo nekojit?

Jestli je kojení v těhotenství vaše cesta je jen vaše rozhodnutí. Nejdůležitější je věřit si a být vnitřně přesvědčená, že toto je má cesta. Takto to cítím, takto to chci. Nenechejte se ovlivnit mýty, ale rozhodněte se na základě faktů a svého vnitřního přesvědčení.

Chcete vědět víc? Váháte a nevíte co čekat, když budete kojit dál?

Pokud ano, tak právě pro vás jsem napsala další ebook ZDARMA Výhody a nevýhody kojení v těhotenství a tandemu aneb co zvážit, když se rozhodujete, zda pokračovat v kojení během těhotenství. Najdete tam obecné informace v kombinaci se zkušenostmi z praxe. Věřím, že vás ebook inspiruje a budete mít nad čím přemýšlet.

Kojení může být pro těhotnou maminku skvělá pomoc při péči o starší dítě – např. při růstu zubů, při pádech, vzteku, nespokojenosti, strachu, u uspávání, atd.

Jde o mnohem víc než jen o mléko (i když je super výživné a cenné).

Kojení poskytuje dítěti uklidnění, jistotu, spojení s matkou, podporuje vztahovou vazbu. Zkrátka pomáhá uspokojit emocionální potřeby dítěte a podporuje blízký vztah s vaším dítětem.

Přeji vám, ať si u kojení užíváte chvíle plné lásky se svými dětmi. ❤

Krásný jarní den. 🍀

Libuše Holá
S láskou kojím své dvě dcery. Miluji okamžiky kojení, jejich pohodu a klid. Jsem autorka ebooku Jak překonat bojkot , který maminkám bojujícím s bojkotem pomáhá změnit kojení zase v klidnou chvilku lásky s jejich miminkem. Pro těhotné jsem připravila ebook zdarma 7 tipů pro pohodový začátek kojení aneb jak se připravit na kojení už před porodem. Kojení vnímám jako dar ženám, protože umožňuje jednoduše propojit maminku a miminko v tom nejbližším vztahu i po porodu. Proto pomáhám maminkám porozumět miminku a jeho potřebám při kojení, překonat překážky na jejich cestě k pohodovému kojení a zažít tu jedinečnou blízkost se svým dítětem. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.