Mám vpáčené/ploché bradavky. Potřebuji v těhotenství formovače?

„Pořiďte si formovače bradavek. Jinak s těmito bradavkami kojit nebudete!“

Pokud jste odcházely po těhotenské prohlídce od gynekologa se slzami na krajíčku 😢 a nervy na pochodu kvůli podobným větám, naprosto vás chápu. Panika, strach a sevřené srdce…

Bohužel nejste první ani poslední…

Zkuste nádech, výdech a pusťte se do čtení, proč jde o zbytečné strašení a podkopávání důvěry ženy v sebe sama.

Doporučení formovačů bradavek je spojeno s rozšířeným mýtem, že bradavky musí vypadat asi jako savička na lahvičce 😧 a že jiný tvar není v pořádku. A tak si na tuhle myšlenku společně posvítíme, ať můžete zůstat v klidu a podobné hlášky pouštět jedním uchem dovnitř a druhým ven. 🙂

Co jsou to ty formovače bradavek a k čemu slouží?

Je to kus plastu, který má ženě pomoct během těhotenství bradavky tak trochu „vytáhnout“. Nejčastěji bývají doporučované gynekologem těhotným maminkám, které mají ploché nebo vpáčené bradavky.

Špatný tvar bradavek/velikost prsou je jeden z nejčastějších strachů spojených s kojením (více o dalších strašácích, které maminky často v těhotenství řeší, píšu v tomto článku na blogu).

Chci vás uklidnit. Tvar bradavky není rozhodující, dítě se přisává na dvorec. Důležité je správné přisátí miminka.

A jedním ze znaků správného přisátí je právě to, že má miminko v pusince co největší část dvorce a rozhodně ne jen bradavku. Víc o tom, co je důležité pro začátek kojení a co můžete už během těhotenství udělat, abyste pro sebe a své miminko připravila hladký začátek kojení píšu v ebooku zdarma.

Najdete v něm inspiraci a rady, co můžete pro kojení udělat už před porodem, aby váš začátek kojení byl co nejvíce pohodový. Víte například, kdy se začíná tvořit mléko v prsou? Znáte deset zásad pro kojení od WHO/UNICEF? Jestli vás tyto věci zajímají, stáhněte si ebook zdarma zde.

Pokud vám někdo formovače doporučil, tak vyloženě škodlivé pro kojení podle mě nejsou, ale spíše zbytečné. Snižují většině maminek sebevědomí myšlenkami jako:

  • Mám špatná prsa a bradavky…
  • Jsem špatná máma…
  • Nepůjde nám to…
  • Proč mám zrovna já tenhle problém…
  • Nemám to rovnou vzdát a koupit UM…

Jednoduše vytváří myšlenku, že je problém mít nějaký tvar bradavky

A to může podkopávat sebedůvěru nastávající maminky, která bývá někdy dost křehká i sama o sobě. Nedostatek praxe a hormony dělají své. Nebo teda aspoň u mě ano. 😉

Přitom všechny typy bradavek jsou normální. Každá jsme jiná, a tak máme každá i trochu jiná prsa a bradavky…

Všechny tvary bradavek jsou pro kojení vhodné.

Není potřeba se stresovat tím, že máte vpáčené / ploché / malé / velké nebo jiné bradavky. 

Někteří gynekologové bradavky nekontrolují (hurá!), ale vím, že jsou i tací, kteří to dál dělají.

Například mně prsa gynekoložka kontrolovala, protože ale vpáčené bradavky nemám, tak mi řekla, že je vše v pořádku a formovače nepotřebuji. A tak jsem odcházela s pocitem „uff, o jednu starost míň.“

Mohlo to ale být jinak a pak bych byla jen rozhozená, že kojení nepůjde, protože mi nějaký zdravotní odborník řekl, že mám špatné bradavky. A bylo by to úplně zbytečné. 😉

Teď už kojím 2. dceru a celkem kojím víc jak 4,5 roku. 😉

Gynekologové většinou toto neříkají, když formovače doporučují, ale myslím, že právě toto jsou hodně důležité informace pro nastávající maminky:

  • Dítě se přisává na dvorec (ne na bradavku), takže tvar bradavka není rozhodující pro kojení.
  • Bradavky se vyvíjejí nejvíc v průběhu 1. měsíce po porodu a mění se kojením.
  • Výsledek formování bývá většinou jen krátkodobý.
  • WHO nedoporučuje kontrolovat těhotným ženám bradavky a používat jakékoli formovací pomůcky. A to právě proto, že ploché/vpáčené bradavky jsou normální a budou se po porodu měnit.

Máte prsa, která mohou kojit

Kojení je přirozené, ale zároveň je to nová dovednost, kterou se s miminkem naučíte praxí. A tak nevzdávejte kojení při prvních problémech nebo když vám někdo řekne, že máte špatné bradavky. Kojení totiž stojí za to a vy špatné bradavky nemáte.

Chce to „jen“ trpělivost, správnou techniku přisátí, důvěru v sebe sama a podporu.

Zvládnete to spolu se svým malým pokladem.

Maminky, příroda není hloupá a každá bradavka je vhodná ke kojení.

Takže se nenechte zneklidnit a podkopat své sebevědomí. Vaše tělo 9 měsíců nosí miminko pod srdcem a po porodu je připravené ho nasytit.

Moc vám přeji pohodové těhotenství, málo stresu a láskyplné okamžiky při kojení vašeho miminka. ❤

PS: Maminky, pokud se potýkáte s problémy při kojení (bolest, odpojování miminka, apod.) a máte vpáčené/ploché bradavky, je velmi pravděpodobné, že problém bude v přisátí miminka.

Můžete nakouknout na ebook o překonání bojkotu nebo kontaktovat kvalitní laktační poradkyni. Dá se to řešit a já vám držím palce. Sama jsem bojkotem prošla, a tak vím, jaký je to nápor na psychiku. Zároveň ale vím, jak je úžasné ho překonat a pokračovat v kojení. A přeji to i vám.

Krásný den.

Libuše Holá
S láskou kojím své dvě dcery. Miluji okamžiky kojení, jejich pohodu a klid. Jsem autorka ebooku Jak překonat bojkot , který maminkám bojujícím s bojkotem pomáhá změnit kojení zase v klidnou chvilku lásky s jejich miminkem. Pro těhotné jsem připravila ebook zdarma 7 tipů pro pohodový začátek kojení aneb jak se připravit na kojení už před porodem. Kojení vnímám jako dar ženám, protože umožňuje jednoduše propojit maminku a miminko v tom nejbližším vztahu i po porodu. Proto pomáhám maminkám porozumět miminku a jeho potřebám při kojení, překonat překážky na jejich cestě k pohodovému kojení a zažít tu jedinečnou blízkost se svým dítětem. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.