Lahvička je zrádný pomocník, který kojení komplikuje

Zase jsem narazila na maminku, které byla doporučena lahvička Medela Calma na předporodním kurzu, protože nekazí kojení a maminka se tak nemusí bát, že miminko pak nebude chtít prso. To je přesně jako u mě, kdy mi byla lahvička na konci šestinedělí doporučena jako nejnovější varianta nekazící kojení (PRÝ už mimi bude mít zafixovanou techniku sání). Je to k pláči. 🙁

Nepřestává mě překvapovat, jak někteří výrobci stále prodávají své zboží a používají popis typu: „Inovativní řešení krmení kojených dětí. Miminko používá naučený způsob sání jako při kojení.“  Ha, ha, ha. To určitě. 🙁

Jsem na tuto reklamu alergická, protože jsem na ni jako prvorodička sama naletěla a vím, o spoustě dalších maminek, kterým kojení zkomplikovala. Mně byla doporučená přímo LP 🙁 , a tak jsem o to víc věřila, že je to opravdu v pohodě. A ještě jsem si myslela: „No jako je doost drahá, ale tak je to ta nová technologie.“

Lahvička není totéž co prso a prostě jakákoli lahev kazí techniku přisátí. U některého miminka málo, u jiného víc. Je to asi tak podobně individuální jako Nohavicův alkoholický kopec, který máme taky každý jinak vysoký! 🙂 Takže proto můžete slyšet od kamarádky, že lahvička vůbec není problém…

Někdo s ní opravdu v pohodě kojí i několik měsíců, ale někdo má problém a bojuje se špatným přisátím po několika použitích, či dokonce i jen po jednom podání mléka z lahvičky!

Kojení a lahvička – 2 různé techniky

Pití z lahvičky a z prsu jsou 2 různé techniky. U kojení je potřeba, aby miminko bylo dobře přisáté a mělo co nejvíce dvorce v pusince. Miminko musí aktivně sát a jak je prso stimulované, tak mu teče mléko.

U sání z lahvičky pracují jiné svaly a lahvičku drží dítě mezi rty úplně jinak než prso. Miminko to mate a časem začíná preferovat lahvičku, protože tam je to pro něj prostě jednodušší a stačí i stisknout dásněmi a mléko teče.

Takže i když se to tak v reklamě snaží prodat a budu se opakovat, tak lahvička není stejná jako prso! Některé děti zvládnou časem obě techniky, ale nikdy není jasné, jak se zrovna to vaše zachová a je zbytečné to pokoušet, když existují alternativní způsoby podání dokrmu.

Proč je lahvička zrádný pomocník, který může kojení pořádně zkomplikovat?

  • 1
    Technika sání z lahve je jiná

Takže dítě se může začít špatně přisávat na prso (tzv. to začne flákat a do pusinky si dává jen bradavku a hodně tiskne). Důsledkem jsou prasklinky na bradavkách ( tzv. ragády) nebo kousání do prsa a tudíž bolestivé kojení.

  • 2
    Nedochází ke stimulaci prsa

Když je dítě krmeno lahvičkou, tak prso nedostává informaci "je poptávka, vyráběj mléko" tak jako u kojení. Důsledkem je snížení tvorby mléka, takže miminko se pak u prsa zlobí, že mu mléko neteče tak dobře (=hodně) jako předtím. A to je velká komplikace pro maminky, které chtějí zvýšit tvorbu mléka, protože používáním lahvičky se prso nestimuluje tak často jak by bylo potřeba.

  • 3
    Krmení lahví je pro dítě jednodušší

Při krmení z lahvičky nemusí miminko vyvinout takovou aktivitu (teče to v podstatě samo), kdežto u prsa se musí být dítě aktivní a stimulovat prso a sát. Jakmile je miminko krmeno lahví, zjistí, že je to pro něj bez práce a začne láhev preferovat a prso odmítat. A tím v podstatě začne bojkot, protože místo klidného kojení se miminko u prsa propíná, pouští a pláče.

Proto už v ebooku 7 tipů pro pohodový začátek kojení, kde se zaměřuji na to, co maminky mohou udělat před porodem pro hladký začátek kojení zdůrazňuji alternativní podávání dokrmu už v porodnici (v případě indikace lékařem pro velký úbytek hmotnosti). Určitě by totiž byla škoda ohrožovat začátek kojení podáním dokrmu z lahvičky, když existují alternativní cesty.

Láhev není kamarád kojení a LP která ji doporučuje se radši vyhněte

Až později jsem zjistila, že LP, která doporučuje lahvičku, není úplně dobrá LP. V něčem mi poradila dobře a podpořila mně, bohužel až jsem si načetla rady dalších LP, tak jsem zjistila, že některé její rady byly opravdu zastaralé a kojení nepodporující. Je to jako ve všech jiných oblastech, je potřeba si hledat dobré reference.

V nějakém samostatném článku se budu věnovat alespoň pár indikátorům, jak poznat dobrou LP, kterou si chcete pozvat domů, aby vám pomohla případné problémy s kojením řešit. Je to totiž jako v každé jiné profesi – i zedníka najdete skvělého, průměrného nebo špatného… No, poučila jsem se a hledám teď vždy osobní doporučení nebo alespoň reference.

Jedním z doporučeních od LP tedy bylo, abych lahvičku začala zkoušet po šestinedělí, protože už údajně bude malá mít zafixovanou techniku sání z prsa. A tak jsme lahvičku zkusili. Ale Libuška ji nechtěla. Plakala a nenapila se. Zkoušela jsem to já, zkoušel to manžel.

Libuška si lahvičku s mým odsátým mlékem do pusy vzala, ale nevypila prakticky nic. Nenapila se ani když měla velký hlad, ani když byla dobře naladěná po nakojení. Pak jsme to po asi 5 pokusech vzdali. Nijak zvlášť nám na tom nesešlo, neměla jsem v plánu nechávat ji beze mě dokud je takhle maličká.

Ale i tak tyhle pokusy s krmením z lahvičky mohly být jedním z důvodů, proč začal bojkot. A že byl fakt náročný a dlouhý se můžete dočíst v sekci Můj příběh.

Bojkot je velké téma, které trápí spoustu maminek a tak jsem se přímo na něj zaměřila v dalším ebooku Jak překonat pláč a propínání u kojení (aneb 1. pomoc při bojkotu) – více zde

  • Najdete tam nejčastější příznaky bojkotu, abyste bojkot odhalili co nejdříve.
  • Detailně zaměřuji na to, jak miminko uklidnit, aby se bylo schopné přisát. 
  • A hlavně tam najdete kroky, jak bojkot překonat a kojit dál.

Někdy bojkot začíná nenápadně – třeba mírným neklidem u kojení (o začátku bojkotu a signálech čtěte zde) ale situace se má tendenci zhoršovat, až některé maminky (včetně mě) mají v náručí plačící a propínající se dítě, které se u prsa v žádném případě neuklidní… A určitě je lepší řešit situaci co nejdřív – samo se totiž nic nezlepší. 

A jak nakrmit jinak pokud maminka zrovna nemůže nakojit?

Je spousta maminek co dálkově studují, začnou chodit na brigádu, potřebují nějaké lékařské ošetření nebo z nějakého jiného důvodu prostě nemohou někdy nakojit. A pak padají poznámky „Ty jen kojíš, tak co budeme dělat, přece musí být nějaká záložní cesta jak nakrmit.“ Ano, samozřejmě je.

Ideálně maminka vezme pečující osobu sebou, která jí miminko na nakojení přinese a mezitím je dítě s ní. Pokud to není možné, může maminka odstříkat předtím své mateřské mléko a někdo jiný ho miminku dá. Existují alternativní cesty dokrmu, takže miminko pak může nakrmit kdokoli. Dá se použít lžička (pro úplně malá miminka, která mají pořád ještě malé bříško a moc toho nesní) nebo nebo z hrnečku/kalíšekem. Možná vás to překvapí, ale zvládají to i malá miminka, chce to jen trochu praxe. Ze začátku prostě trochu vybryndáte, než zjistíte jak miminku kalíšek ideálně držet.

Za mě je lahvička opravdu zbytečné riziko a komplikovaní si kojení, protože jak jsem psala – dítě si kazí přisátí (pak může kojení bolet nebo miminko kouše), nestimuluje se prso (takže je méně mléka) a pak je miminko nespokojené a vzniká začarovaný kruh odmítání prsa i když se miminko chce najíst. U druhé dcery už jsem lahvičku ani jednou nezkusila a věřím, že i to byl jeden z faktorů, proč se nedostavil bojkot (rady jak bojkot překonat a co nejvíc pomáhalo mě se dočtete v ebooku).

Proto žádné mamince, která chce dlouhodobě kojit, lahvičku nedoporučuji. I když to někdy není vidět hned, lahvička způsobuje komplikace pro kojení. 

Libuše Holá
S láskou kojím své dvě dcery. Miluji okamžiky kojení, jejich pohodu a klid. Jsem autorka ebooku Jak překonat bojkot , který maminkám bojujícím s bojkotem pomáhá změnit kojení zase v klidnou chvilku lásky s jejich miminkem. Pro těhotné jsem připravila ebook zdarma 7 tipů pro pohodový začátek kojení aneb jak se připravit na kojení už před porodem. Kojení vnímám jako dar ženám, protože umožňuje jednoduše propojit maminku a miminko v tom nejbližším vztahu i po porodu. Proto pomáhám maminkám porozumět miminku a jeho potřebám při kojení, překonat překážky na jejich cestě k pohodovému kojení a zažít tu jedinečnou blízkost se svým dítětem. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.