Kojení fakt není exhibicionismus

Nejsem ani exhibicionistka ani úplně šílená biomatka, když kojím i mezi lidmi. Jen prostě dělám to nejpřirozenější, co máma dělá. Kojím svoje dítě.

Kojit venku a mít možnost nakrmit/uklidnit své dítě kdykoli je potřeba je jednou ze skvělých výhod kojení. Prostě mlíko v nejlepším balení vždy hned k dispozici pro dítě 🙂. Kojení je přirozené a normální. Radši sice kojím doma v klidu a soukromí, ale když dcera potřebuje, nakojím ji na požádání v podstatě kdekoli. Kojila jsem např. v čekárně zubařky, na koncertě, na hřišti, na svatební hostině kamaráda nebo v obchodě…

Po nakojení nahodí obvykle úsměv č. 1 a šup zkoumat! 🙂

Nedávno jsme byli v divadle na představení pro děti a i tam jsem mladší dceru (21m) kojila. A babička sedící za námi se svou vnučkou jen fascinovaně v přestávce komentovala, jak je dcera hodná a nijak neruší i když tam byla nejmenší. Šári bavila pohádka tak 20 minut a pak se chtěla kojit nebo běhat a zkoumat. Bez kojení bych musela odejít. Takto jsme mohli být na představení hodinu a společně si to užít spolu se starší, která byla nadšená z loutek ježidědka a ježibabky.

Určitě jsem nikoho nepohoršovala. Nic nebylo vidět, protože prso zakrývá u kojení hlavička dítěte a pak si zase normálně spravím halenku. Neumím si představit, že by ke mně někdo přišel a vykázal mě hlasitě ven, protože se odhaluju a oni na to mají předpisy. V první chvíli bych se určitě neuvěřitelně styděla z té nevyžádané pozornosti všech kolem. Pak by mě to vytočilo, naštvalo, rozbrečelo, mrzelo.. Asi všechno dohromady. 🙁

A proč to tak píšu?

Jako zamyšlení nad reálným případem, který teď řeší jedna maminka. Možná jste zaznamenali, že ženu kojící roční dítě v Raiffeisen Bank ochranka vykázala ven, protože tam údajně exhibuje. Maminka namítla, že je zahalená a pouze kojí. Ochranka začala vyhrožovat tím, že ji vyvede ven a tak maminka šla nakojit ven. Více o celé situaci se dočtete tady v článku zveřejněném na irozhlas.cz.

Na Facebooku se pak objevila reakce banky ve smyslu, že maminka je měla požádat o soukromí a vyšli by jí vstříc. Ale proč? Vždyť kojení je normální. Není potřeba vykazovat kojící matku někam se uklidit všem z očí. Však nikdo na ni koukat nemusí (i když nic vidět není). A čekání ve frontě? To dítě bavit těžko bude bavit a klidně může mít i jen žízeň. Když se dospělý čekající ve frontě napije vody nikoho to nezajímá. Dítě se taky chce napít, jen nepije z flašky, a není potřeba to nijak řešit.

Reakce ochranky i reakce tiskové mluvčí jsou moc smutné! Bohužel nejde jen o reakce jednotlivců. Kojení je prostě pro část naší společnosti stále ještě problém. A to se nezmění, dokud se o tom nebude víc mluvit a dokud nebudou ženy na veřejnosti běžně kojit. 

Smutné byly i některé reakce právě na Facebooku, a to jak ty pro-kojící, tak některé reakce proti němu. Komunikace online sice překonává geografické vzdálenosti, ale zároveň je to anonymní prostor, ve kterém mají někdy lidé sklon reagovat radikálněji, reaguji bez respektu a tolerance a plivou na sebe navzájem svou zlost a vztek.

Celá situace ukazuje, že bude ještě nějakou dobu trvat než společnost přijme a pochopí, že k mateřství kojení patří víc než lahvičky. Věřím, že se tam časem dostaneme a nejvíc tomu jako jednotlivci můžeme pomoct, pokud budeme informovat své okolí o tom, že kojení je přirozené a pro dítě nejlepší. Já ve svém okolí vidím, jak se ty názory postupně mění a že nejlepší cesta je lidi inspirovat a ukázat jim výhody kojení. 

Zatím jsem se osobně s vysloveně negativní reakcí na kojení nesetkala a budu kojit dál podle potřeb dcery. 🙂

Co vy maminky, máte negativní zkušenost a jak jste zareagovaly? A nebo jste byli svědky situace, kde kojení byl pro někoho problém?

Libuše Holá
S láskou kojím své dvě dcery. Miluji okamžiky kojení, jejich pohodu a klid. Jsem autorka ebooku Jak překonat bojkot , který maminkám bojujícím s bojkotem pomáhá změnit kojení zase v klidnou chvilku lásky s jejich miminkem. Pro těhotné jsem připravila ebook zdarma 7 tipů pro pohodový začátek kojení aneb jak se připravit na kojení už před porodem. Kojení vnímám jako dar ženám, protože umožňuje jednoduše propojit maminku a miminko v tom nejbližším vztahu i po porodu. Proto pomáhám maminkám porozumět miminku a jeho potřebám při kojení, překonat překážky na jejich cestě k pohodovému kojení a zažít tu jedinečnou blízkost se svým dítětem. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.