O čem všem je mateřství? A je to nejlépe placená práce?

Asi nejpravdivější mi přišla věta o mateřství, kterou jsem nedávno někde četla.. Ať si mateřství představujete a připravujete se jakkoli, přijde to a bude to jiné, než jste si mysleli. 😀 

Když jsem chodila do práce a předtím na výšku, myslela jsem si, že se učím spoustu informací a dovedností.. Informací určitě (i když určitě všechny nepotřebuju), myslela jsem, že umím time-management (měla jsem dost náročnou práci s 5 zahraničními pobočkami) a že jsem dost flexibilní.

Když se ze mně stala máma, tak jsem zjistila, že se učím ještě víc a to, co mě žádná práce předtím nenaučila… Že je mateřství hodně i o osobním růstu a zvládání vlastních emocí, že spousta miminek opravdu nespí v kočárku, jsou hodně kontaktní a občas je problém najít chvíli během dne na oběd.. Zkrátka že předtím to „málo času“ bylo spousta času, i když se mi to tak nezdálo a že je potřeba time-management na mnohem vyšší úrovni! 😀

A tak se učím spoustu věcí: 

 • koordinovat milion činností od výměny plenky, vaření oběda, zpívání písničky až po (ideálně vše zaráz)
 • zvládat monotónní činnosti („pořád“ přebalovat, 30x po sobě číst stejnou říkanku, asi tak 100x postavit věž, … no však to znáte/poznáte 😉 )
 • motivovat a hledat řešení problémů (Třeba jsem zjistila, že tyhle kraťasy nechce, protože má jiné oblíbené s obrázkem kytičky. Z „ne, ne“ se to těžko poznává, že tyhle s kytkou ano, protože problém není v oblékání, ale v tom, že chce něco jiného, ale ještě to neumí vysvětlit)
 • spát třeba 4 hodiny denně, nebo i 6 ale přerušovaně a fungovat přes den (aneb nejvíce propařených nocí mám aspoň já během mateřství, i když už v těhotenství jsem hodně často nemohla spát sama o sobě 😉)
 • žít víc tady a teď (to jde totiž dětem úplně úžasně a neřeší, že už je třeba čas oběda. Jsou zabrané do hry a užívají si to naplno!)
 • určovat si priority (fakt nejde stihnout všechno, jinak by den musel mít 30 hodin a já bych se musela zbláznit 😀. Aspoň já teda nestíhám věnovat se hodně dětem, zavařovat, starat se o dům a pěstování na zahradě, vařit, uklízet, do toho prát tuny plenek a prádla – to už naštěstí nemusím, protože máme odplenkováno před 2. rokem..Uff. A ještě mít čas na sebe, partnera a nějaký ten spánek???)
 • rozšířit si obzory (pro mě je to třeba v oblasti barefoot, homeopatie, zdravé výživy a dalších)
 • respektovat přání a hledat kompromis (třeba přelívat vodu můžou ve vaně, ale ne v kuchyni, kde se nedá uhlídat co vše je pak mokré 😀)
 • dávat jim volnost se samy rozhodovat a řídit své činnosti (Už i z těch kaluží přijdou samy, že už jsou moc mokrý, je jim zima a jdeme domů.)
 • a třeba taky růst osobně a lépe zvládat své emoce (No to je kapitola sama o sobě, ale pořád se učím a velkým vodítkem je pro mě Naomi Aldort a kniha Vychováváme děti a rosteme s nimi)

🍀 O čem všem je mateřství? 🍀

 • Být chápavou, trpělivou, nadšenou běhat a hrabat se v písku (je super se zašpinit!) 😉
 • Ideálně mít široký repertoár písniček, říkanek a nových her v zásobě („Ale mami, já chci nějakou písničku, co ještě neznám. Copak už žádnou neumíš?“) 🎶🎶🎶
 • Neminout kaluž bez povšimnutí (voda je prostě magnet, náhradní oblečení je nutnost i na sebekratší procházku) 💧🏊
 • Být šikovným stavitelem kostek, lega, vlakových kolejí, puzzle,… (zároveň nutnost mít detektivní mozek, protože vždycky je potřeba vypátrat nějaký ztracený dílek) 😎
 • Uznat pocity smutku a naštvání („Nedaří se mi postavit z lega strašidlo a ségra mi rozbila skřítka, fakt hrůza den, asi jak když se Tobě spálí buchta.“) 😢😣
 • Uspávat, mít otevřenou náruč, být jako opora po ruce, mít na děti opravdu čas, kojit podle potřeby („Nejde mi usnout a bolí mě zuby, udělej s tím něco… nejlépe hned… a pak bych si ještě ráda povídala o jednorožci, včera se mi o něm zdálo.“) 😀
 • S nadšením pozorovat pavouka, žížaly, včelky, ještěrky a všechny ostatní zvířátka (ano, včetně 🐲 škvorů) 🙈

I tyhle věci jsou pro mě součástí toho být mámou, maminkou našich dvou princezen. 

Myslím si, že mateřská odměna se nedá vyjádřit penězi. O nich to není. Ta pravá odměna je úplně v něčem jiném. Odměnou jsou ty nejkrásnější i když trochu uslintané pusinky, objetí, společné zážitky, tulení u pohádek, pocit důvěry se kterou za mnou přichází, společný smích…


 

 

 

 

 

 

Zkrátka jejich láska, kterou mi vrací všechen ten čas, pozornost a lásku, které jim dávám.. Ta je nepopsatelná… Úžasná… Bezpodmínečná…  😘😘. Opravdu je jim jedno, jestli jsem dneska namalovaná nebo jestli mám kruhy pod očima. 

Ta láska a blízkost s mými dcerami je úžasná a v ničem nevidím větší smysl, než strávit ten čas s dětmi. A tak i když je mateřství náročné, já bych ho za nic nevyměnila. To ale neznamená, že se máme pořád jen růžově. Mateřství je i pořádný nářez s nedostatkem spánku😩 i času na sebe, zato s milionem drobností na které je potřeba myslet a velkou únavou…

Děti ale daly mému životu úplně jiný rozměr, učí mě nové věci a já jsem opravdu vděčná za svou rodinu a nás život.😘🍀💑👭 A tak myšlenka, že mateřství patří mezi nejlépe placené práce, protože odměnou je čistá láska, se mnou krásně souzní…🌈 Věřím, že nejsem jediná…

Často tu proudící lásku vnímám u kojení. K dítěti proudí láska, jsme v úzkém kontaktu a propojení (tak jako když bylo ještě v břiše). A v pohledu dítěte se odráží láska, pocit jistoty a klidu. Proto kojení vnímám jako jeden z důležitých pilířů mateřství, stejně jako např. kontaktní výchovu.

Pokud se chcete připravit na kojení už před porodem, můžete si stáhnout můj ebook ZDARMA pro těhotné – 7 tipů pro pohodový začátek kojení, a nachystat pro sebe a své miminko hladký začátek kojení.

Kojení je přirozené, ale i tak se ale může stát, že nejde vše úplně jednoduše. A proto je důležité se připravit a informovat. Vliv má totiž spousta faktorů – od toho jako probíhá porod přes nedostatečnou podporu a nevhodné poznámky personálu, které umí znejistit.

Sama jsem si prošla pozdějším spuštěním mléka kvůli narkóze (+ nervy z toho, že má malá hlad, dokrmem v porodnici) a pak 3-měsíčním bojkotem, ale to je jiný příběh (více zde – od bojkotu k tandemu). 

Jestli řešíte propínání a neklidné kojení nebo málo mléka můžete nakouknout do 2. ebooku, kde se těmto otázkám věnuji a popisuji i příčiny, takže se dá některým problémům předejít. Je to prostě 1. pomoc při bojkotu. 

Kojení je důležité (nejen pro novorozené miminko) a patří pro mě neodmyslitelně k mateřství. Proto pomáhám maminkám překonat překážky, které stojí v cestě klidnému kojení, snažím se bořit staré mýty a celkově zlepšovat informovanost.  

Jednou nás děti přestanou tak moc potřebovat. Užívejte si mateřství, protože tahle PRÁCE MÁ TEN NEJVĚTŠÍ SMYSL a NEJKRÁSNĚJŠÍ ODMĚNY. 

A i když je někdy opravdu hodně náročná a 24 hodin denně bez jakékoli dovolené, JE NÁDHERNÁ. 😘❤😘

Jedna z krásných chvilek plných lásky aneb „Maminko pojď, já Tě chci obejmnout.“

Libuše Holá
S láskou kojím své dvě dcery. Miluji okamžiky kojení, jejich pohodu a klid. Jsem autorka ebooku Jak překonat bojkot , který maminkám bojujícím s bojkotem pomáhá změnit kojení zase v klidnou chvilku lásky s jejich miminkem. Pro těhotné jsem připravila ebook zdarma 7 tipů pro pohodový začátek kojení aneb jak se připravit na kojení už před porodem. Kojení vnímám jako dar ženám, protože umožňuje jednoduše propojit maminku a miminko v tom nejbližším vztahu i po porodu. Proto pomáhám maminkám porozumět miminku a jeho potřebám při kojení, překonat překážky na jejich cestě k pohodovému kojení a zažít tu jedinečnou blízkost se svým dítětem. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.