Nejsem ani exhibicionistka ani úplně šílená biomatka, když kojím i mezi lidmi. Jen prostě dělám to nejpřirozenější, co máma dělá. Kojím svoje dítě. ❤
Kojit venku a mít možnost nakrmit/uklidnit své dítě kdykoli je potřeba je jednou ze skvělých výhod kojení. Prostě mlíko v nejlepším balení vždy hned k dispozici pro dítě 🙂. Kojení je přirozené a normální. Radši sice kojím doma v klidu a soukromí, ale když dcera potřebuje, nakojím ji na požádání v podstatě kdekoli. Kojila jsem např. v čekárně zubařky, na koncertě, na hřišti, na svatební hostině kamaráda nebo v obchodě…
Nedávno jsme byli v divadle na představení pro děti a i tam jsem mladší dceru (21m) kojila. A babička sedící za námi se svou vnučkou jen fascinovaně v přestávce komentovala, jak je dcera hodná a nijak neruší i když tam byla nejmenší. Šári bavila pohádka tak 20 minut a pak se chtěla kojit nebo běhat a zkoumat. Bez kojení bych musela odejít. Takto jsme mohli být na představení hodinu a společně si to užít spolu se starší, která byla nadšená z loutek ježidědka a ježibabky.
Určitě jsem nikoho nepohoršovala. Nic nebylo vidět, protože prso zakrývá u kojení hlavička dítěte a pak si zase normálně spravím halenku. Neumím si představit, že by ke mně někdo přišel a vykázal mě hlasitě ven, protože se odhaluju a oni na to mají předpisy. V první chvíli bych se určitě neuvěřitelně styděla z té nevyžádané pozornosti všech kolem. Pak by mě to vytočilo, naštvalo, rozbrečelo, mrzelo.. Asi všechno dohromady. 🙁
Jako zamyšlení nad reálným případem, který teď řeší jedna maminka. Možná jste zaznamenali, že ženu kojící roční dítě v Raiffeisen Bank ochranka vykázala ven, protože tam údajně exhibuje. Maminka namítla, že je zahalená a pouze kojí. Ochranka začala vyhrožovat tím, že ji vyvede ven a tak maminka šla nakojit ven. Více o celé situaci se dočtete tady v článku zveřejněném na irozhlas.cz.
Na Facebooku se pak objevila reakce banky ve smyslu, že maminka je měla požádat o soukromí a vyšli by jí vstříc. Ale proč? Vždyť kojení je normální. Není potřeba vykazovat kojící matku někam se uklidit všem z očí. Však nikdo na ni koukat nemusí (i když nic vidět není). A čekání ve frontě? To dítě bavit těžko bude bavit a klidně může mít i jen žízeň. Když se dospělý čekající ve frontě napije vody nikoho to nezajímá. Dítě se taky chce napít, jen nepije z flašky, a není potřeba to nijak řešit.
Reakce ochranky i reakce tiskové mluvčí jsou moc smutné! Bohužel nejde jen o reakce jednotlivců. Kojení je prostě pro část naší společnosti stále ještě problém. A to se nezmění, dokud se o tom nebude víc mluvit a dokud nebudou ženy na veřejnosti běžně kojit.
Smutné byly i některé reakce právě na Facebooku, a to jak ty pro-kojící, tak některé reakce proti němu. Komunikace online sice překonává geografické vzdálenosti, ale zároveň je to anonymní prostor, ve kterém mají někdy lidé sklon reagovat radikálněji, reaguji bez respektu a tolerance a plivou na sebe navzájem svou zlost a vztek.
Celá situace ukazuje, že bude ještě nějakou dobu trvat než společnost přijme a pochopí, že k mateřství kojení patří víc než lahvičky. Věřím, že se tam časem dostaneme a nejvíc tomu jako jednotlivci můžeme pomoct, pokud budeme informovat své okolí o tom, že kojení je přirozené a pro dítě nejlepší. Já ve svém okolí vidím, jak se ty názory postupně mění a že nejlepší cesta je lidi inspirovat a ukázat jim výhody kojení.
Zatím jsem se osobně s vysloveně negativní reakcí na kojení nesetkala a budu kojit dál podle potřeb dcery. 🙂
Co vy maminky, máte negativní zkušenost a jak jste zareagovaly? A nebo jste byli svědky situace, kde kojení byl pro někoho problém?