Můj příběh:
od bojkotu kojení
k tandemu
Aneb od marketingu k laktační poradkyni
Miluji okamžiky kojení, jejich pohodu a klid. Pomáhám maminkám porozumět miminku a jeho potřebám při kojení, překonat překážky na jejich cestě k pohodovému kojení a zažít tu jedinečnou blízkost se svým dítětem.
Jak jsem překonala bojkot, bolest a pláč
a spokojeně kojím své 2 princezny
Dnes si kojení opravdu užívám. Jsou to chvíle naprosté bezpodmínečné lásky, kontaktu a úžasného propojení. Čas ve kterém se často ztrácím ve vzpomínkách co jsme spolu zažily nebo co spolu podnikneme. Čas plný úsměvu a zasnění. Chvíle kdy se vlastně ztrácí čas a jsem s dcerou jen tady a teď.
Kojení pro mě představuje chvilku klidu a zastavení, kdy si sednu a jen kojím. Starší dceři u toho třeba čtu, mladší hladím. Jsou to chvilky odpočinku i pro mě, kdy relaxuju a spolu s holkama zpomalím tempo než zase jdeme hrát na hoňku, tancovat nebo vařit. Teď když se řekne kojení, je to můj ostrůvek pohody.
Taky cítím hluboké mateřské naplnění, že jsem schopna vyživovat své dítě. Že mé tělo je toho schopné. Že vyrábí ten úžasný elixír tekutého zlata přímo na míru mým dětem. Užívám si ty pohledy do dětských očí plných důvěry a těžko popsatelnou blízkost. To pouto mezi mnou a mými dcerami je prostě jedinečné a dlouhodobé kojení na tom má určitě velký podíl.
Ne vždycky to ale bylo takto růžové.
Přišel bojkot aneb neklid - propínání - pláč
Zažila jsem si období šíleného pláče, odtahování od prsa s propínáním do luku, kdy se první dcera vůbec nechtěla přisát. A já jsem byla totálně na dně.
Ubrečená a nervózní z toho, že nejsem schopná najednou nakrmit své milované dítě. Že nevím, kde jsem udělala chybu.
Že prostě nechápu, kde se to zlomilo a z miminka, které se přisávalo a krmilo x-krát za den je prostě teď uzlíček řevu jen když prso vidí nebo prostě po pár minutách pití se změní v prohýbající nešťastné dítě, které pláče tak, že mi to rve srdce.
Během nejhorších dnů už jsem večer sotva pletla nohama a ruce měla až u kolen. Musela jsem dceru nejdřív na rukách uspat a pak až se někdy v klidu napila. Byl to prostě horor několikrát za den. Ještě teď mám slzy v očích z toho pocitu bezmoci. Přitom v noci se kojila v klidu. Byl to bojkot jak vyšitej. Pokud taky bojujete s bojkotem, připravila jsem pro vás ebook - koukněte sem.
Byla jsem plná myšlenek jako "jsem hrozná máma", "neměla jsem si dítě vůbec pořizovat, protože se o něho neumím postarat", "hrozně brečí a je to moje vina", "měla bych poslechnout okolí a vzdát to kojení". Bylo to fakt šílené.
A pomalu jsem se začala bát kojení, protože při něm dcera plakala a já jí neuměla pomoct. Byly jsme nešťastné obě dvě a byl to začarovaný kruh.
Nechtěla jsem to vzdát a za kojení jsem bojovala všemi silami
Kojení vnímám jako důležitou součást vztahu s miminkem, které dává krom úžasného blízkého vztahu i to, co žádné UM nemůže. Jídlo přímo na míru pro moje dítě s nejlepším složením, vitamíny a minerály. Prostě zázračný koktejl.
Já jsem nechtěla s kojením končit tak brzy. V necelých 4 měsících. Už vůbec ne potom, co jsme zvládly šestinedělí (to je zase jiný příběh o kojení s bolestí a v jedné poloze, který bude časem na blogu).
Podpora kojení v mém okolí byla velmi malá. Hlavně v začátku. Většina lidí prostě říkala něco jako "to je normální, dojde mlíko", "však jsi kojila, tak teď dáš UM ve flašce a je to".
Ale já jsem nechtěla a dál věřila sama sobě a dceři, že to zvládneme.
I když to teda bylo obrovsky náročné, tak jsem pořád zkoušela všemožné rady, které se ke mně dostaly. Rady od starší sestry, z internetu, od laktační poradkyně... Byl to chaos.
Některé rady fungovaly, některé ne, bylo to složité a dlouhé hledání cestičky jak se vrátit ke klidnému a pohodovému kojení. Navíc tenhle bojkot kojení ještě komplikovalo, že dcera ublinkávala po skoro každém kojení a já trnula hrůzou, jestli není hlady...
Kojíme kdekoli v pohodě a v klidu
aneb vytoužený zlom
Situace se postupně lepšila až jsem mohla s klidem zajásat. Vybojovaly jsme to! Kojíme dál a bojkot jsme překonaly!!
Chtělo se mi to křičet do celého světa a měla jsem pocit, že mi zase narostla křídla.
Byla jsem v klidu, když jsem chtěla jít ven a už jsem se nebála, že tam nenakojím a dcera bude plakat. Začala jsem si zas naplno užívat procházek v přírodě nebo návštěv u kamarádů.
Těhotenské kojení a tandem
Když jsem byla poprvé těhotná, myslela jsem si, že budu kojit rok a pak už odstavím, protože to bude "velké" dítě a já jsem si neuměla představit, že kojení není jen o jídle ale i o kontaktu.
Ke všemu jsem tak nějak dospěla během toho co malá rostla. Začala jsem víc věřit sama sobě a své mateřské podstatě. Takže naše kojení zdaleka v neskončilo v roce, ani v roce a půl (i když jsem v té době otěhotněla).
Když je totiž vše v pořádku, tak není důvod odstavovat. Kojila jsem během celého těhotenství (včetně nočního kojení, těžké těhotenské únavy a nevolností, kojení na sucho). Ve 2 letech jsme odbouraly noční kojení bez scén a teď dál kojím v tandemu obě naše holky. Tu malou často, tu "velkou" už jen tak 2x za den.
Někdy kojím přímo obě zaráz, někdy každou zvlášť, takže i zde mám už své vychytané polohy a fígle pro pohodlné kojení. Kojení našich princezen jsou opravdu úžasné chvíle plné lásky a propojení. Naprosto nepopsatelná blízkost. A co bylo chvíli těžké, jsme prostě společně zvládly a vyřešily.
Kojení je pohodlné a má spoustu výhod
Když s kojením začínáte, bolí vás nebo právě procházíte bojkotem či averzí, tak se to nezdá, ale kojení je pohodlné a ulehčuje péči o miminko. Nevstávám v noci z postele vařit UM, nemusím vozit lahvičky, ani nic ohřívat kdekoli na výletě. Kojení nás u silné střevní virózy u obou dcer zachránilo před pobytem v nemocnici, a když jsem s rok a půl letou v nemocnici byla, tak nám kojení ten pobyt i většinu vyšetření alespoň velmi zjednodušilo.
Navíc mě fascinuje, jak je to úžasná první pomoc na bolístky, uspávání, ale třeba i na zlepšení dýchání při rýmě, na atopický exém nebo na hojení prokouslého rtu. Mateřské mléko je opravdu úžasný elixír.
Teď už kojím víc jak 5 roků. Ve srovnání s tím jsou období 3-měsíčního bojkotu (které se zdálo nekonečné) a další těžké chvíle během kojení jen velmi krátkou epizodou.
Jsem šťastná, že jsem to nevzdala i přes tu malou počáteční podporu. Pak už jsem získala větší sebedůvěru, vyhnula jsem se chybám, které způsobily bojkot a s druhou dcerou jsem se už bojkot nezažila.
Celkově bylo kojení 2. dcery od začátku naprosto pohodové (bez bolesti, bez zánětu, bez prasklin ze špatného přisání, atd.). Teď už vím, že překonat se dá i opravdu problematický 3-měsíční bojkot (tak dlouho to trvalo u nás). Jednoduché to vždy není, ale rozhodně to stojí za to.
Role podporujícího partnera
Velmi důležitou roli hrál v kojení našich dcer i můj manžel. Všechno jsme spolu sdíleli, a on nosil dceru na rukou, když já už opravdu nemohla nebo když jsme ještě poslouchali některé rady zdravotníků, které kojení jen zkomplikovaly.
Manžel byl stejně jako já hotový z toho, jak jsem já unavená s bolavými zády a milované miminko uplakané. Ale měla jsem štěstí, že jsem měla podporu tohoto nejbližšího člověka, když většina okolí byla buď neutrální nebo ne zrovna podporující.
Pomáhal jak mohl a vzpomínám si, že jednou když mi pomáhal ve stoje houpat dceru na rukách a u toho kojit, tak mě pohladil a říká: "Já bych kojil za Tebe, kdyby to šlo." 🙂
Hrozně mě to v té chvíli dojalo a jeho podpora mi dodala sílu. To byl jeden z hodně důležitých momentů. Takže vnímám tu podporu jako opravdu velkou SÍLU.
Podpora na vaší kojící cestě - laktační poradkyně
Jakmile jsem překonala bojkot, začala sdílet svoje zkušenosti a pokroky s kamarádkami nebo známými, které se taky potýkaly s problémy při kojení, hlavně tedy s bojkotem kolem toho 3. měsíce. Až jsem se dostala k založení webu a boření mýtů a podpoře maminek, které chtějí kojit a neví, jak překonat některé překážky.
Zjistila jsem, že kolem kojení dál panuje spousta mýtů, podpora je nízká a laktačních poradkyň je často málo. Přitom kojit maminky chtějí, ale je běžné, že se řeší problémy a chybí jim podpora a pomoc.
Cesta, kterou jsem si našla znamenala, že jsem se s 2. dcerou nemusela s bojkotem vůbec potýkat. Začala jsem postupně radit i dalším maminkám a našla jsem v tom velkou radost a smysl.
No a tak jsem se nakonec se 2 malýma princeznama pustila do studia (ještě že mám podporujícího muže) a úspěšně jsem absolvovala kurz MAMILA o. z. (www.mamila.sk) a jsem teď certifikovaná laktační poradkyně.
A tak teď aktivně pomáhám maminkám, aby mohly zažít tu krásu dlouhodobého kojení. Vidím v tom smysl. Jsem z téhle práce nadšená a moc mě baví.
Jsem laktační poradkyně a zároveň jsem máma jako vy. Spoustu věcí u kojení jsem zažila na vlastní kůži.
Např. ne zrovna ideální start kojení s mladší dcerou, bolest bradavek, ragády, záněty, náročné kojení během těhotenství a teď už víc jak 2,5 roku kojím v tandemu obě naše holky.
Není to vždy jednoduché, ale kojení nám mnohokrát zjednodušilo život. O tom kdy jsem za kojení byla nejvíc vděčná a proč je tvrdohlavost důležitá je v článku tady.
Na vlastním příkladu vám ukážu, že i štíhlá máma s 50 kg má dost mateřského mléka a může v klidu kojit celé těhotenství a pak i tandem dvou dětí, protože to velmi pomáhá sourozeneckému vztahu a předchází žárlivosti (víc tady).
Moc ráda vás podpořím, protože vím, že sebedůvěra a podpora okolí dělá opravdu divy. Po těch víc jak 5 letech vlastních zkušeností s kojením už jsem získala spoustu praxe a taky opravdu hlubokou důvěru v tělo ženy, které je úžasné a vyrábí opravdu zázračný elixír pro své dítě. Díky školení MAMILA o. z. jsem navíc získala i osvědčené postupy při řešení krizových situací.
Píšu ebooky, které vám pomohou v začátcích
Protože ne vždy se dá uskutečnit osobní poradenství, tak využívám i online formu předávání informací, která boří vzdálenosti.
Na webu si můžete stáhnout ebook zdarma pro těhotné a novopečené maminky: 7 tipů pro pohodový začátek kojení (aneb jak se připravit na kojení už před porodem).
- Dozvíte se, jak můžete připravit hladký start kojení pro vás a vaše miminko a podělím se s vámi i o to, jak vypadaly moje kojící začátky (aneb praxe a čemu se z ní vyhnout :-)).
Své vědomosti i poznatky z praxe týkající se BOJKOTU jsem pro vás sepsala do této knihy: Jak překonat pláč a propínání u kojení (aneb 1. pomoc při bojkotu kojení)
- Pojmenovávám příčiny, které nejčastěji k bojkotu vedou a ukážu vám, jakým radám se vyhnout obloukem. Popisuju mýty, které vám kojení můžou pořádně zkomplikovat a poradím, jak řešit první nesnáze, bolest nebo pláč u kojení.
- Pokud řešíte neklidné kojení, tak vím, že opravdu není čas číst dlouhé návody. Potřebujete rychlé řešení a pomoc.
- V ebooku najdete praktické kroky, jak bojkot zmírnit a postupně překonat stejně jako tipy na uklidnění plačícího miminka, aby bylo šance, že se bude schopné přisát (více zde).
Nejnověji jsem teď napsala ebook ZDARMA o výhodách a nevýhodých tandemu a kojení v těhotenství
- Je určen všem ženám, které přemýšlí jestli pokračovat v kojení během dalšího těhotenství a zajímá je, na co by se mohly připravit.
Chystám se na další ebooky zaměřené na mýty o kojení, kojení v těhotenství či tandem, atd. Vedu podpůrnou skupinku kojení, brzy začnu s předporodními kurzy a mám spoustu dalších nápadů. Jen toho času je málo. No však to zná asi každá máma. :-).
Krátké inspirace, zajímavé informace či motivace najdete i na sociálních sítích, tak mě můžete sledovat tam (navíc vám neuniknou nové články, které sdílím) - Facebook a Instagram.
Krásné a pohodové kojení milé maminky.